estetik cerrah izmir

estetik cerrah izmir - Türkçe plastic surgeon izmir - English
23 Ekim 2014 Perşembe
duyurular
 • Yeni mobil santral numaramız 0532 111 22 99

Izmir'de Estetik Cerrah: Ahmet Seyhan Estetik. Burun estetigi, Plastik cerrahi, liposuction, kulak estetigi, yag aldirma, meme estetigi operasyonlari.


 • Bilgilendirici videolar eklenmiştir.

Prof. Dr. Ahmet Seyhan. Estetik cerrah izmir
ahmet seyhan

adres
Plevne Bulvarı Ocakoğlu Apartmanı No:3 Kat:3 Daire:6 Alsancak, İzmir
telefon
PBX : 0 (232) 422 22 99
MOBİL PBX: 0 (532) 111 22 99
GSM: 0 (555) 964 44 84
email
ahmetseyhan@estetik.org


Bacak / Baldır Protezi

Bazı hanımların kısa etek giymekten çekinmelerinin en önemli nedenlerin başında bacaklarının diz altı kısımlarının ince ya da ayrık görünümüdür.

Bazıları bunu “çarpık bacak” olarak da tanımlamaktadır. Bunun nedeni kemik yapısının normalden fazla kavisli olması, diz arkası iç tarafa bakan kasların az gelişmiş olması gibi daha çok yapısal nedenlere bağlanabilir. Bacakların kemik ve kastan oluşan iskelet yapısına müdahale edilmeksizin, diz altı kısımlarının iç taraflarının bir şekilde dolgunlaştırılması bacağın genel olarak düz görünmesini sağlayabilir. Bu amaçla bacak ve baldır protezleri (calf imlant) basit ve kolay bir çözüm sunar.

Baldır protezleri çeşitli şekil ve ebatlarda olup sık kullanılanları şekil olarak bir levrek ya da çupra balığına benzetilebilir. Silikon içeren ve meme protezinden biraz daha sert kıvamdadırlar.

Bu sayfadaki hareketli resimler ameliyat öncesi ve sonrasına ait değildir. Ameliyatın amaçlanan etkisi bilgisayar programları kullanılarak gösterilmeye çalışılmıştır

Protezin bacağa konulması kısa da olsa bir kesi gerektirir ki bunun bırakacağı yara izinin göze batmasını önlemek için dizin arkasında diz katlantı kıvrımından protezin konulması tercih edilir. İşlem spinal anestezi denilen belden aşağısının uyuşturulduğu anestezi şekli ile yapılabilir. Hasta yüzü koyun yatar ve estetik operasyonu 1 saat içerisinde tamamlanır. Protez baldır arkasında mevcut kasın (gastrocnemius) iç taraftaki kısmının üzerine kasın kılıfının içerisine sokularak konulması şeklindedir. Protezin ebatları ve hacmi aşırı gerginlik oluşturmamalı ama istenen değişikliği yapacak büyüklükte de olmalıdır. İşlem tamamlandığında diz altına varan bir elastik varis çorabı giydirilir. Hasta işlemden 3-5 saat sonra ayağa kalkıp yürüyebilir. Ancak giderek azalan ve 2 hafta süren ağrı ve gerginlik beklenir. Bu dönemde topuklu ayakkabı, terlik giyilmesi gerginlik ve ağrıyı azaltmaktadır. Ağrı azaldıkça protezin üzerinde durduğu kasın normal çalışması ile zamanla üzerindeki deriyi biraz dışarıya doğru genişleterek 1-2 ay içerisinde amaçlanan çıkıntıyı verir hale gelir.

Protez diz ekleminden en az 5 cm aşağıya konur ve diz ekleminin hareketlerini engellemez. Ayrıca kasın kılıfı izin vermeyeceğinden ayak bileğine kadar itilemez. Bu nedenle protezin kalınlık sağlayamadığı dize ve ayak bileğine yakın kısımlarının da kalınlaştırılması isteniyorsa bu işlem protez konurken beraberinde bu kısımlara yağ enjeksiyonu ile dolgunluk sağlama şeklinde yapılabilir. Protezin konulması ile diz altı bacak bölgesi istenenden fazla kalınlaşacak ise bacağın dış kavisli kısmından liposuction ile yağ alınarak hem çarpıklık daha da azaltılmış hem de bacağın kalınlaşması önlenir. Eğer gerekli görülürse diz ekleminin iç tarafları fazla çıkıntılı ise buralara da aynı seansta liposuction uygulanır.

Sadece yağ enjeksiyonu ile bacak kalınlaştırma da bir seçenek gibi durmaktadır. Bu uygulama fazla miktarda yağın karın veya basenlerden alınması ve baldırlara enjekte edilmesi ile sağlanır. Konan yağ dokusunun bir kısmının tutmayıp erimesi ile istenen hacimde dolgunluk sağlanamaması yanında protezin sağladığı simetrik ve kavisli fırlaklık yerine yaygın bir dolgunluk sağlaması istenmeyen özellikleridir. Yağ enjeksiyonu ile iyi sonuç alınması için kök hücreden zengin yağ dokusunun kullanılması, 6 ay ara ile birkaç seans uygulama yapılması önerilebilir. Yağ enjeksiyonunun bu olumsuzlukları nedeniyle baldır protezleri halen kolay ve pratik bir seçenek durumundadır.

Bu sayfanın kelimeleri: Bacak baldır protezi, çarpık bacak ameliyatı, bacak protezi, bacak kalınlaştırma, baldır protezi, bacak estetiği.

 

Ameliyat Öncesi Ameliyat Sonrası

Ameliyat Öncesi:

  • Ameliyat öncesi 15 gün ve sonrası 15 gün aspirin ve muadili ilaçlar (aspirin, ataspin, ecoprin, babyprin, dispril, coraspin) almayınız. Bu ilaçların alımı gerek ameliyat sırasında fazla kan kaybına gerek de ameliyat sonrası kendiliğinden kanamalara neden olabilir. Gerekirse başka ağrı kesiciler kullanınız.
  • İşlemden altı saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
  • Grip, nezle, öksürük, ateş, halsizlik vb durumunuz varsa doktorunuza bildiriniz. Ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
  • Adet görüyor olmanız ameliyatınızın ertelenmesini gerektirmeyebilir. Ama doktorunuza bildirmenizde fayda vardır.
Ameliyat Sonrası:
  • Ameliyat bitiminde diz altı bölgeyi baskı altında tutan bir elastik çorap giydirilmiş olacaksınız. Diz iç kısımlarına liposuction da yapılmışsa elastik çorabınız diz-üstü seviyede olacaktır. Bu çorabın 1 ay kadar giyilmesi tavsiye edilir.
  • Spinal anestezi uygulamış ise 4-5 saat kadar istirahat ettikten sonra ayaklarınız hareket etmeye ve duymaya başlar. Bu dönem sonrası ayağı kalkabilirsiniz. Yine de bu süre sonunda aniden ayağı kalkmayınız, başınız dönebilir, gözünüz kararabilir. Kendinizi iyi hissederken bir süre oturduktan sonra kolunuza giren birisi yardımı ile ayağı kalkınız.
  • Ağrınız için ağrı kesiciniz ameliyattan uyanır uyanmaz yapılacak ve daha sonraki dönemde de devam edilecektir. Ağrı daha ziyade ayağı kalktığınızda olacak ve zaman içinde giderek azalıp geçecektir. Ağrısız bir yürüyüş için en az 2-3 hafta geçmesi gerekir. Topuklu ayakkabı giyilmesi, protez bölgesindeki gerginliği azalttığından ağrıyı azaltmaktadır.
  • Ameliyattan altı saat geçtikten sonra bulantınız da yoksa birkaç yudum su içerek başlayıp aralıklı olarak giderek arttırarak yeyip içmeye başlayabilirsiniz.
  • Diz arkasına konmuş dikişler 2-3 hafta sonunda alınabilir, kontrole gelmenin sorun olacağı durumlarda bu dikişler başka yerde de aldırılabilir.Copyright 2013 estetik.org